Sakrament Bierzmowania
13 maja 2021 r. w Święto Matki Bożej Fatimskiej podczas Mszy Świętej wieczornej młodzież naszej parafii przyjęła sakrament bierzmowania. Sakramentu udzielił J. E. Ks. Bp Edward Frankowski.
Wszystkim, którzy przyjęli Ducha Świętego życzymy dojrzałości i otwartości na łaski, dary i charyzmaty Ducha Świętego. Oby swoim postępowaniem i słowem wypełniali wolę Bożą, a posługując swoim sercem służyli ludziom i Bogu. Przyjdź Duchu Święty.
Odpust parafialny_ objawienia fatimskie.
Msze św. :
- godz. 9.00 Różaniec fatimski, litania do Matki Bożej, dzieci komunijne.
-godz. 18.00. Ks. Biskup Edward Frankowski udzieli sakramentu bierzmowania naszej młodzieży.
Objawienia fatimskie – seria objawień maryjnych uznanych przez Kościół katolicki, mających miejsce w portugalskim mieście Fatima w okresie od 13 maja do 13 października 1917 roku. Świadkami objawień była trójka dzieci Franciszek i Hiacynta Marto oraz Łucja dos Santos.
Podczas objawień fatimskich miał miejsce spektakularny Cud Słońca widziany przez około 60 tysięcy osób, zarówno wierzących, jak niewierzących, obecnych na miejscu objawień w Cova da Iria oraz w miejscowościach odległych do 30-40 km[1]. Kościół katolicki po zbadaniu wydarzeń i treści objawień nie znalazł sprzeczności z doktryną i uznał ich autentyczność w październiku 1930 roku[2].
Podczas tych objawień Matka Boża Fatimska przekazała dzieciom trzy Tajemnice Fatimskie, które początkowo nie zostały upublicznione. Dwie z nich zostały zapisane i upublicznione w 1941 roku na polecenie biskupa Fatimy[3]. Trzecią z wizji (zapisaną w 1944) upubliczniono w 2000 roku.
Franciszek i Hiacynta zmarli niedługo po zdarzeniach opisywanych jako doznanie objawień. Papież Jan Paweł II beatyfikował oboje 13 maja 2000, natomiast papież Franciszek kanonizował ich 13 maja 2017. Łucja wstąpiła do zakonu karmelitanek, zmarła w 2005 roku.
Narodowe Czytania Pisma Świętego
„Ewangelia jest potrzebna jak tlen”. Narodowe Czytania Pisma Świętego
W najbliższą niedzielę szczególnie mocno postarajmy się o to, by sięgnąć po Pismo Święte i rozważyć Słowo Boże. Obchodzimy bowiem tzw. Niedzielę Biblijną, na którą przypada również Dzień Narodowego Czytania Pisma Świętego.
Niedziela 18 kwietnia br. rozpoczyna XIII Tydzień Biblijny, którego motywem przewodnim w tym roku będą słowa:
Jam jest chleb życia. Kto do Mnie przychodzi, nie będzie łaknął; a kto we Mnie wierzy, nigdy pragnąć nie będzie (J 6,35).
Ten cytat z Ewangelii św. Jana jest nawiązaniem do tematu całego roku duszpasterskiego Kościoła w Polsce, w którym rozważa się tajemnicę Eucharystii jako Wieczerzy Pańskiej.

Transmisja Mszy Świętej
LINK DO ZAPISÓW Z TRANSMISJI MSZY ŚWIĘTYCH
(ZACHĘCAMY DO ZASUBSKRYBOWANIA KANAŁU):
www.youtube.com/c/ParafiaBrzezinyStojeszy
"Jan Paweł II – Papież Papież wszystkich ludzi"
W filmowej biografii poznamy Jana Pawła II jako papieża wszystkich ludzi - niezależnie od wieku, wyznania, koloru skóry, zamożności czy wykonywanego zawodu . Jan Paweł II spotykał się ze wszystkimi, rozmawiał , słuchał, wskazywał i dawał nadzieję. Traktował każdego z szacunkiem, życzliwością i miłością. Gdy przemawiał do wielu to tak, jakby przemawiał do każdego z osobna.
Quiz związany z filmem, dzięki któremu można sprawdzić swoją wiedzę na temat Papieża wszystkich ludzi:
https://quiz.santojp2.pl/quiz/jan-pawel-ii-papiez-wszystkich-ludzi/
Święto Miłosierdzia Bożego
11 KWIETNIA_ODPUST PARAFIALNY
Święto Miłosierdzia Bożego obchodzone jest w pierwszą niedzielę po Wielkanocy, czyli II Niedzielę Wielkanocną, zwaną obecnie Niedzielą Miłosierdzia Bożego. Wpisał je do kalendarza liturgicznego najpierw Franciszek kard. Macharski dla archidiecezji krakowskiej (1985), a potem niektórzy biskupi polscy w swoich diecezjach. Na prośbę Episkopatu Polski Ojciec Święty Jan Paweł II w 1995 roku wprowadził to święto dla wszystkich diecezji w Polsce. W dniu kanonizacji Siostry Faustyny 30 kwietnia 2000 roku Papież ogłosił to święto dla całego Kościoła.
Inspiracją dla ustanowienia tego święta było pragnienie Jezusa, które przekazała Siostra Faustyna. Pan Jezus powiedział do niej: Pragnę, ażeby pierwsza niedziela po Wielkanocy była świętem Miłosierdzia (Dz. 299). Pragnę, aby święto Miłosierdzia, było ucieczką i schronieniem dla wszystkich dusz, a szczególnie dla biednych grzeszników. W dniu tym otwarte są wnętrzności miłosierdzia Mego, wylewam całe morze łask na dusze, które się zbliżą do źródła miłosierdzia Mojego. Która dusza przystąpi do spowiedzi i Komunii świętej, dostąpi zupełnego odpuszczenia win i kar. W dniu tym otwarte są wszystkie upusty Boże, przez które płyną łaski (Dz. 699).
Święto Chrztu Polski
Akcja Katolicka wraz z Fundacją SŁOWO zaprasza do świętowania Chrztu Polski przez wywieszenie flagi. – To nie tylko podkreśli wagę tego święta w naszej ojczyźnie, ale też w trudnym czasie pandemii koronawirusa nie pozwoli zapomnieć o naszych chrześcijańskich korzeniach. Święto to obchodzone jest w Polsce dopiero po raz trzeci, dlatego nie jest ono jeszcze powszechnie przyjęte przez polskie społeczeństwo.
Wielki Piątek
Wielki Piątek jest dla wszystkich wierzących dniem szczególnej zadumy i refleksji. Obchodzimy bowiem pamiątkę dnia w którym nasz Pan oddał za nas swoje życie. Kościół nie sprawuje Eucharystii koncentrując się na rozważaniu męki i śmierci Chrystusa przypominając nam cenę jaka została zapłacona za nasze zbawienie. Cała Liturgia skoncentrowana jest na Krzyżu i jego zwycięstwie.
Ewangeliczny przekaz św. Jana Apostoła, naocznego świadka męki i śmierci Pana Jezusa, odczytali lektorzy wraz z Ks. Proboszczem. Następnie rozbrzmiała przepiękna modlitwa powszechna, obejmująca cały świat. Centralnym i najbardziej uroczystym momentem Liturgii Męki Pańskiej była adoracja krzyża znaku zwycięstwa Chrystusa nad śmiercią, znaku naszego zbawienia. Kapłan stopniowo odsłaniał ramiona krzyża trzykrotnie śpiewając: Oto drzewo krzyża, na którym zawisło zbawienie świata. Po Komunii Świętej wyruszyła procesja do Grobu Pańskiego. Wystawienie zakrytej białym welonem monstrancji z Panem Jezusem zakończyło Liturgię Męki Pańskiej. Rozpoczęła się adoracja Pana Jezusa w grobie.
WIELKI CZWARTEK
Wielki Cwartek
Tego dnia odprawiana jest tylko jedna uroczysta msza św. wieczorem - Msza Wieczerzy Pańskiej, która rozpoczyna Triduum Paschalne.
Podczas mszy św. w trakcie hymnu Chwała na wysokości biją wszystkie dzwony w świątyni. Po zakończeniu śpiewu dzwony i organy milkną. Dzwonki aż do rozpoczęcia Chwała na wysokości nocnej Mszy Wigilii Paschalnej są zastąpione przez kołatki.
Po modlitwie po Komunii św. parafianie i poszczególne grupy pamiętają w życzeniach i modlitwie o swoich kapłanach, gdyż Wielki Czwartek to dzień ustanowienia sakramentów Eucharystii i Kapłaństwa.
Po zakończeniu Wieczerzy Najświętszy Sakrament przenosi się do kaplicy adoracji, zwanej ciemnicą (na pamiątkę uwięzienia Jezusa po Ostatniej Wieczerzy), gdzie adoruje się go do późnych godzin nocnych i przez cały Wielki Piątek.
Po zakończeniu liturgii obnaża się ołtarz, zdejmując świece, mszał, krzyż i obrus. Gest ten symbolizuje koniec wieczerzy, odarcie Chrystusa z szat oraz opuszczenia Go przez bliskich. Sam ołtarz bowiem jest symbolem Chrystusa. Tabernakulum pozostaje otwarte i puste, a wieczna lampka zgaszona.
Dziś (01.04) Wielki Czwartek. Rozpoczyna on Triduum Paschalne, najważniejsze dla chrześcijan trzy dni w roku, podczas których wierni wspominają mękę, śmierć i zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa. Triduum zaczyna się wieczorną mszą świętą w Wielki Czwartek – jest to Msza Wieczerzy Pańskiej, kończy zaś drugimi nieszporami po południu Niedzieli Wielkanocnej.
Wskazania na Wielki Tydzień
W związku z Wielkim Tygodniem, podczas którego będziemy celebrowali w liturgii Misterium naszego zbawienia, pamiętajmy, że „wszyscy jesteśmy wezwani do zachowania istniejących zasad i obostrzeń sanitarno-epidemiologicznych. (…) Brak dbałości o zdrowie i życie własne oraz innych to działanie wbrew solidaryzmowi społecznemu i wbrew nauce Kościoła katolickiego. Kierując się troską o życie i zdrowie wiernych, uczestniczących w życiu Kościoła, apelujemy do wszystkich księży Proboszczów o bardzo poważne podejście do obowiązujących zasad dotyczących liczby wiernych, którzy w jednym czasie mogą uczestniczyć w nabożeństwach” (Komunikat Sekretarza Generalnego KEP i Ministra Zdrowia).
Przypominamy, że w kościele może przebywać jedna osoba na 20 m² przy zachowaniu odległości przynajmniej 1,5 m. Za wyjątkiem osób sprawujących kult, wszystkich obowiązuje zakrywanie maseczką ust i nosa. Dotyczy to także modlitwy poza świątynią.
XXIV DIECEZJALNY KONKURS BIBLIJNY
Dnia 03.03. 2021r. uczniowie Publicznej Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Stojeszynie Pierwszym brali udział w Diecezjalnym Konkursie Biblijnym , tym razem online.
Uczestnicy odpowiadali na szereg pytań dotyczących Ewangelii św. Jana. Nasi uczniowie wykazali się dobrą znajomością materiału i zajęli bardzo dobre miejsca na etapie dekanalnym- Mateusz Jaskowiak III miejsce, Bartłomiej Pałka I miejsce.
Tym samym Bartek zakwalifikował się do etapu diecezjalnego, w którym uczestniczył 18 marca. Pokonał 22 uczestników i zajął również I miejsce.
Bartkowi gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.
ks. proboszcz Krzysztof Woźniak
Więcej artykułów…
- Film "Jan Paweł II – Papież Miłosierdzia"
- Rok św. Józefa
- WIELKI POST 2021
- Zasady obowiązujące w związku z nową falą pandemii koronawirusa
- DOŻYNKI 2020
- Dożynki w Osówku
- Urodziny Świętego Jana Pawła II
- WIZYTACJA KONONICZNA
- Celebracje liturgiczne Wielkiego Tygodnia
- Nowe zarządzenia dotyczących wykonywania posługi duszpasterskiej podczas epidemii
Strona 13 z 29
<< pierwsza < poprzednia 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 następna > ostatnia >>