Wielka Sobota
Wieka Sobota w naszej świątyni była dniem wyciszenia i oczekiwania na przyjście Chrystusa. Od wczesnych godzin rannych parafianie adorowali Najświętszy Sakrament w przygotowanej do tego celu Grobem Pańskim. Tradycyjnie przy Grobie Pańskim czuwali ministranci, harcerze, a także strażacy.
O godz. 17.00 rozpoczęła się Liturgia Wigilii Paschalnej, której przewodniczył przybyły do naszej parafii ks. Emil Hapak. Kapłani, służba liturgiczna i wierni zgromadzili się przed kościołem wokół ogniska przygotowanego przez strażaków. Tu nastąpiło poświęcenie ognia, od którego został zapalony paschał i wszyscy w uroczystej procesji weszli do ogarniętej ciemnością świątyni. Po wezwaniu kapłana: ”światło Chrystusa” w kościele zapaliły się wszystkie światła. Rozpoczęła się Liturgia Słowa, a później Liturgia Chrzcielna, podczas której śpiewaliśmy Litanię do Wszystkich Świętych. Po błogosławieństwie wody i odnowieniu przyrzeczeń chrzcielnych, pokropieni zostaliśmy święconą wodą. Zakończeniem uroczystości była Liturgia Eucharystyczna, podczas której Chrystus Pan zaprasza do stołu wszystkich odkupionych Jego śmiercią i zmartwychwstaniem.
ŻYĆ TAK, ABY Z NIM ZMARTWYCHWSTAĆ
Wielki Piątek jest dla wszystkich wierzących dniem szczególnej zadumy i refleksji. Obchodzimy bowiem pamiątkę dnia w którym nasz Pan oddał za nas swoje życie. Kościół nie sprawuje Eucharystii koncentrując się na rozważaniu męki i śmierci Chrystusa przypominając nam cenę jaka została zapłacona za nasze zbawienie. Cała Liturgia skoncentrowana jest na Krzyżu i jego zwycięstwie.
Ewangeliczny przekaz św. Jana Apostoła, naocznego świadka męki i śmierci Pana Jezusa, odczytali lektorzy wraz z Ks. Proboszczem. Następnie rozbrzmiała przepiękna modlitwa powszechna, obejmująca cały świat. Centralnym i najbardziej uroczystym momentem Liturgii Męki Pańskiej była adoracja krzyża znaku zwycięstwa Chrystusa nad śmiercią, znaku naszego zbawienia. Kapłan stopniowo odsłaniał ramiona krzyża trzykrotnie śpiewając: Oto drzewo krzyża, na którym zawisło zbawienie świata. Każdy z wiernych miał możliwość osobistej adoracji krzyża poprzez podejście, uklęknięcie i z największą czcią ucałowanie ran Chrystusa, w podzięce Zbawicielowi za męki trud. Po Komunii Świętej wyruszyła procesja do Grobu Pańskiego. Wystawienie zakrytej białym welonem monstrancji z Panem Jezusem zakończyło Liturgię Męki Pańskiej. Rozpoczęła się adoracja Pana Jezusa w grobie, a strażacy pełnili uroczystą wartę.
WIELKI CZWARTEK
Wielki Czwartek to dzień, w którym rozpoczynamy uroczyste obchody Triduum Paschalnego - tajemnicy męki, śmierci i zmartwychwstania Pana Jezusa. Tego dnia przybyliśmy do naszej świątyni, aby uczestniczyć w Liturgii Wieczerzy Pańskiej. Dziękowaliśmy za dar Sakramentów Świętych: Eucharystii i Kapłaństwa, które Chrystus ustanowił w Wieczerniku.
Na zakończenie Mszy Świętej przedstawiciele wspólnoty parafialnej złożyli Ks. Proboszczowi życzenia i wyrazy wdzięczności za opiekę duszpasterską nad naszą wspólnotą parafialną.
Po zakończonej Eucharystii Najświętszy Sakrament został przeniesiony do ciemnicy na pamiątkę modlitwy Jezusa w ogrodzie oliwnym oraz nocy spędzonej w ciemnej celi.
ŚWIĘTE TRIDUUM PASCHALNE
Adoracja Pana Jezusa Wielki Piątek i Wielka Sobota
Godz. 8.00 -9.00 – Wspólnota Intronizacji NSPJ
Godz. 9.00 – 10.00 – Stojeszyn I
Godz. 10.00 – 11.00 – Stojeszyn II
Godz. 11.00 – 12.00 – Brzeziny Stojeszyńskie
Godz. 12.00 – 13.00 – Kolonia Potoczek
Godz. 13.00 – 14.00 – Brzeziny Potockie
Godz. 14.00 – 15.00 – Grójec
Godz. 15.00 – 16.00 – Majdan Łysakowski i Łysaków
Godz. 16.00 – 17.00 – Gwizdów, Osówek, Maliniec
Liturgia – Wielki Czwartek – godz. 17.00 – Msza święta Wieczerzy Pańskiej
- Wielki Piątek – godz. 17.00 – Droga Krzyżowa, Adoracja Krzyża
- Wielka Sobota – godz. 17.00 – Wigilia Paschalna
Poświęcenie Pokarmów Wielka Sobota
Godz. 8.00 i 9.00 i 12.30 – Brzeziny Kościół
Godz. 10.00 – Stojeszyn II - Krzyż
Godz. 10.10 – Stojeszyn I - Remiza, Kpliczka.
Godz. 10.15 – Stojeszyn I – Św. Florian
Godz. 10.30 – Kolonia Potoczek – Krzyż.
Godz. 10.45 – Majdan Łysakowski i Łysaków – Szkoła
Godz. 11.15 – Osówek – Kaplica
Droga Krzyżowa w plenerze.
Droga Krzyżowa została odprawiona w intencji pokoju na świecie, a szczególnie na Ukrainie. Rozważania prowadzili harcerze z Publicznej Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II z Potoczka. Podążając między polami i domostwami, niosąc duży drewniany krzyż, przeszliśmy tę drogę razem z czternastką młodych świętych, których Kościół daje nam jako przykład do naśladowania.
Niezwykły był nastrój tego nabożeństwa odprawionego w plenerze. Z jednej strony skłaniał do refleksji, zadumy nad wielką miłością Boga do człowieka, z drugiej był świadectwem naszej wiary, jej publicznym wyznaniem, deklaracją, że wybraliśmy Jezusa.
Niech rozważanie Drogi Krzyżowej przyczyni się do naszego uświęcenia i pomoże nam
w prowadzenie lepszego życia.
Nabożeństwo Drogi Krzyżowej poprzedziła Msza Święta, której przewodniczył proboszcz parafii ks. kanonik Krzysztof Woźniak. Harcerze włączyli się w oprawę liturgii poprzez czytanie tekstów liturgicznych, śpiew psalmu i modlitwę wiernych.
17. ROCZNICA ŚMIERCI ŚW. JANA PAWŁA II
17 lat temu 2 kwietnia w Watykanie zmarł św. Jan Paweł II. Jego pontyfikat trwał 26 lat. Był pierwszym zwierzchnikiem Kościoła katolickiego, który udał się z oficjalną wizytą do Ukrainy i pierwszym w historii papieżem, który przyjechał na terytorium uznawane za kanoniczne przez Rosyjską Cerkiew Prawosławną. Podróż apostolską do Ukrainy Jan Paweł II odbył w dniach 23-26 czerwca 2001 roku.
Jan Paweł II podczas pielgrzymki w Ukrainie, Lwów, 25 czerwca 2001 r.
REKOLEKCJE
Rekolekcje Wielkopostne
Parafia Brzeziny Stojeszyńskie.
03.04 – 05.04.2022r.
Niedziela - 03.04.2022r.
Godz. 8.00 - Msza św. Nauka ogólna
Godz. 9.45 - Msza św. Nauka ogólna (Osówek)
Godz.11.30 - Msza św. Nauka ogólna
Godz.16.00 - Koronka do Miłosierdzia Bożego, Gorzkie Żale-Kazanie Pasyjne, Msza święta.
Poniedziałek - 04.04.2022r.
Godz. 8.00 - Msza św. Nauka dla ludzi chorych,
starszych i samotnych.
Godz.10.00 - Msza św. Nauka ogólna (Osówek )
Godz. 13.00 – Nauka Szkoła Podstawowa(kl. I-VI)
Godz. 13.30 – Msza św. Szkoła Podstawowa
Godz. 14.00 – Nauka Szkoła Podstawowa (kl. VII- VIII)
Godz.17.00 - Msza św. Nauka ogólna
Wtorek - 05.04.2022r. DZIEŃ SPOWIEDZI ŚWIĘTEJ
Godz. 8.00 - Msza św. Nauka ogólna
Godz. 9.00 - 11.00 Spowiedź święta
Godz.11.30 - Msza św. Spowiedź św. (Osówek )
Godz.14.30 - 17.00 Spowiedź święta
Godz.15.00 - Msza św. Nauka dla dzieci i młodzieży
(Szkoła Podstawowa Kl. I-VIII)
Godz.17.00 - Msza św. Nauka ogólna
Zakończenie Rekolekcji Wielkopostnych.
Błogosławieństwo Rekolekcyjne.
PAN JEZUS CZEKA NA CIEBIE
Zbiórka darów rzeczowych dla uchodźców z Ukrainy
Na prośbę Biskupa Krzysztofa Nitkiewicza i dyrektora Caritas Diecezji Sandomierskiej w naszej parafii została przeprowadzona zbiórka darów w ramach pomocy poszkodowanym w wojnie obywatelom Ukrainy.
Zebrano dużo, bardzo wartościowych i potrzebnych darów. Wcześniej była prowadzona zbiórka pieniężna, gdzie zebraliśmy ponad 5 tys. złotych. Zebrane produkty żywnościowe, a także środki finansowe zostały przekazane do Caritas w Sandomierzu.
Dziękujemy wszystkim za przekazane dary i okazaną dobroć.
Narodowe Święto Niepodległości_Brzeziny
Narodowe Święto Niepodległości obchodzone jedenastego listopada to święto każdego Polaka. Nasza ojczyzna po 123 latach niewoli znów pojawiła się na mapie Europy i stała się niezależnym, suwerennym i niepodległym państwem.
Z tej okazji w dniu 11 listopada 2021r. uczniowie Publicznej Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II wraz z nauczycielami i p. Małgorzatą Wisińską dyrektor szkoły oraz całą wspólnotą parafialną, przybyłą na mszę św. uczcili 103. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.
Program artystyczny przedstawiony przez uczniów był bardzo ważnym przekazem nawiązującym do trudnej drogi Polaków do niepodległości i zagrożeń naszej wolności w czasach obecnych.
Znaczenie tego święta podczas homilii podkreślił również ks. Krzysztof Woźniak przypominając parafianom o wielkości daru wolności, który otrzymaliśmy od naszych przodków .
Po uroczystej Mszy Świętej wszyscy zgromadzeni w kościele udali się pod pomnik Jana Pawła II, gdzie przedstawiciele uczniów i nauczycieli złożyli kwiaty. Następnie wszyscy obecni odmówili modlitwę w intencji ojczyzny.
Część artystyczną przygotowały Panie: Agnieszka Kołodziejska i Ewa Boś.
Dziękujemy wszystkim, którzy włączyli się w obchody tego święta
Osówek_Świętujmy Narodowy Dzień Niepodległości
Wolności nie można tylko posiadać, nie można jej zużywać.
Trzeba ją stale zdobywać i tworzyć przez prawdę”
Jan Paweł II
11 listopada 1918 roku to jedna z najważniejszych dat w dziejach naszego narodu. Po 123 latach nie-woli Polacy odzyskali upragnioną wolność.
W tym roku świętujemy 103 rocznicę tego ważnego dla nas wszystkich wydarzenia.
Z tej okazji zarówno w całym kraju, jak i w naszym terenie zaplanowano wiele uroczystości.
Również nasza szkoła włączyła się w gminne obchody Narodowego Święta Niepodległości.
W tym dniu dyrektor szkoły Jan Brzozowski, harcerze, okoliczni mieszkańcy zgromadzili się w kaplicy w Osówku na Mszy Świętej odprawionej w intencji Ojczyzny. Mszy Świętej przewodniczył proboszcz parafii, ks. kanonik Krzysztof Woźniak dziekan Dekanatu Modliborzyckiego, który skierował do wier-nych wiele pouczających słów dotyczących podstawowych wartości, które powinien wyznawać czło-wiek w swoim codziennym życiu.
Po Mszy Świętej wszyscy zebrani udali się pod pomnik upamiętniający ofiary zbrodni, jakiej dopuścili się hitlerowcy w czasie II wojny światowej na bezbronnej ludności Osówka, gdzie odmówiono modli-twę i odczytano nazwiska pomordowanych.
Dyrektor szkoły oraz harcerze złożyli kwiaty pod pomnikiem i zapalili znicze. Następnie wspólnie od-śpiewano „Rotę”.
Na zakończenie uroczystości głos zabrał dyrektor szkoły Pan Jan Brzozowski, który podziękował wszystkim za przybycie. Podkreślił, że wolność jest wartością, która nie jest nam dana raz na zawsze, że trzeba o nią zabiegać, a miłość ojczyzny wyraża się między innymi w szacunku dla autorytetów. Dodał, iż napawa radością i nadzieją na dobrą przyszłość, że mimo wolnego dnia młodzież jest tutaj, pamięta o ważnych datach dla Polaków i dba o miejsca pamięci narodowej.
Śpieszmy się kochać ludzi tak szybko odchodzą
Śpieszmy się kochać ludzi tak szybko odchodzą
zostaną po nich buty i telefon głuchy
tylko to co nieważne jak krowa się wlecze
najważniejsze tak prędkie że nagle się staje
potem cisza normalna więc całkiem nieznośna
jak czystość urodzona najprościej z rozpaczy
kiedy myślimy o kimś zostając bez niego.
Nie bądź pewny że czas masz bo pewność niepewna
zabiera nam wrażliwość tak jak każde szczęście
przychodzi jednocześnie jak patos i humor
jak dwie namiętności wciąż słabsze od jednej
tak szybko stąd odchodzą jak drozd milkną w lipcu
jak dźwięk trochę niezgrabny lub jak suchy ukłon
żeby widzieć naprawdę zamykają oczy
chociaż większym ryzykiem rodzić się niż umrzeć
kochamy wciąż za mało i stale za późno
Nie pisz o tym zbyt często lecz pisz raz na zawsze
a będziesz tak jak delfin łagodny i mocny
Śpieszmy się kochać ludzi tak szybko odchodzą
i ci co nie odchodzą nie zawsze powrócą
i nigdy nie wiadomo mówiąc o miłości
czy pierwsza jest ostatnia czy ostatnia pierwsza.
Więcej artykułów…
Strona 11 z 29
<< pierwsza < poprzednia 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 następna > ostatnia >>