Msze Święte

msza1

Polecamy

 

 

   

logo pl

seminarium

    WYŻSZE SEMINARIUM

DUCHOWNE W SANDOMIERZU 

opoka

 

 

 

Nadzwyczajny Jubileusz Miłosierdzia

 

 

 

 

 

 

Imielty Ług

Imielty Ług

PDFDrukujEmail

Imielty ŁugRezerwat "Imielty Ług" położony jest na terenie Parku Krajobrazowego ?Lasy Janowskie" w obrębie leśnictwa Łążek, Gwizdów i Kochany. Najłatwiej dotrzeć do niego PKS z Janowa Lubelskiego do Malińca przez Gwizdów gdzie wysiadamy. Z przestanku do rezerwatu jest niecały kilometr. Z miejscowości Łążek Ordynacki na trasie Janów Lubelski ? Nisko 4km lasem. Ze stacji kolejowej Lipa na trasie Stalowa Wola- Zaklików -12km drogami przez las, 17km rowerami przez miejscowości Łysaków i Malinie. (Posiadamy w naszym ośrodku 20 rowerów)

Imielty Ług jest rezerwatem wodno-torfowiskowym w skład którego wchodzą bagna, stawy leśne i lasy. Powierzchnia rezerwatu aktualnie wynosi 802ha.

Nazwa prawdopodobnie pochodzi z okresimielity - mapau rozbiorów Polski i w tłumaczeniu z rosyjskiego oznacza ?rozległe bagno" i oddaje w sposób precyzyjny charakter rezerwatu.
Rezerwat został utworzony na terenie zajmowanym przez torfowiska wysokie (miąższość torfu 6m) i przejściowe, stawy oraz bory mieszane wilgotne i bagienne.
Celem ochrony jest zachowanie charakterystycznych dla Puszczy Solskiej obszarów rozległych bagien, zarastających zbiorników wodnych z rzadką chronioną roślinnością i teren ostoi ptactwa wodnego. Centralną częścią tego obszaru zajmuje stopniowo zarastający staw, zbudowany niegdyś przy wykorzystaniu naturalnego zgłębienia terenu.
Obecnie jest on podzielony groblą tworząc dwa zbiorniki o nazwach Imielty Ług i Radełko. W części południowej, sięgając daleko w torfowisko, wcina się wąski język wydmy porośniętej lasem. Dominuje roślinność charakterystyczna dla torfowisk wysokich, znaczny udział mają zbiorowiska torfowisk przejściowych oraz roślinność wodna i szuwarowa.
Torfowisko porasta bór bagienny i otacza bór wilgotny, a na wydmach przylegających do stawów i torfowiska rośnie bór świeży.
Rezerwat przyrody ?Imielty Ług" posiada wyjątkowo duże bogactwo gatunkowe flory. Ogólnie przyjąć można że dominuje roślinność bagienna, choć duże zróżnicowanie wykazuje roślinność wodna i leśna.
Łącznie stwierdzono w rezerwacie 140 gatunków grzybów, ponad 70 gatunków porostów ponad 100 gatunków mszaków i ponad 300 gatunków roślin naczyniowych.
Z tej olbrzymiej ilości roślin 16 jest pod ścisłą ochroną a 11 pod częściową.
Gatunki objęte ścisłą ochroną to:

  • wawrzynek wilczełyko;
  • widłak spłaszczony;
  • widłak torfowy;
  • widłak goździsty;
  • widłak wroniec;
  • wierzba borówkolistna;
  • wierzba lapońska;
  • mącznica lekarska;
  • bluszcz pospolity;
  • grążel żółty;
  • rosiczka pośrednia;
  • rosiczka długolistna;
  • rosiczka okrągłolistna;
  • gnieźnik leśny;
  • gnieźnik żebrowiec;
  • grzybień biały.

 

Teren rezerwatu jest również niezwykle cenny z punktu widzenia ochrony fauny.
Stawy i sąsiadujące z nimi bagna są ostoją ptactwa wodnego. Występuje tu duża, licząca ponad 1000 gniazd kolonia lęgowa mewy śmieszki, stanowiska lęgowe żurawia, bielika oraz wiele gatunków ptaków wodnych.
W okresie wiosennym i jesiennym przelotów, stawy gromadzą kilka tysięcy osobników kaczki krzyżówki. Można też spotkać rzadkie ptaki drapieżne jak jastrzębia czy rybołowa.
W stawach prowadzi się hodowlę karpia ale występują też takie ryby jak karaś, lin, okoń, piskorz, ciernik, różanka i słonecznica.
W rezerwacie występuje wiele rzadkich płazów i gadów. Można tu spotkać traszki, żaby takie jak kumak nizinny, grzebiuszka ziemna, ropucha szara, zielona i piaskówka, rzekotka drzewna oraz żaby: moczarowa, trawna, śmieszka, wodna i jeziorowa.
Z gadów spotykamy tu jaszczurkę zwinkę i żyworodkę, padalca, zaskrońca i żmiję zygzakowatą.
Występuje też wiele ssaków związanych ze środowiskiem wilgotnym. Drobne: ryjówki, nornice i myszy z badylarką: smużką oraz orzesznica. Występują też rzęsorek rzeczek, karczownik, piżmak.
Z grupy dużych ssaków na uwagę zasługują: łosie, wilki, dziki, lisy, jelenie, sarny, borsuki, kuny.
Nie ma co opisywać tego skarbu przyrody trzeba to zobaczyć, warto też wziąśc ze sobą aparat i lornetkę.

 Imielty Ług  Imielty Ług  Imielty Ług
 Imielty Ług  Imielty Ług  Imielty Ług
 Imielty Ług  Imielty Ług  Imielty Ług
 Imielty Ług  Imielty Ług  Imielty Ług
 Imielty Ług  Imielty Ług  Imielty Ług
 Imielty Ług  Imielty Ług  Imielty Ług
 Imielty Ług  Imielty Ług  Imielty Ług
 Imielty Ług  Imielty Ług  Imielty Ług

Żródło: http://www.zimorodek.com