PRACE PRZY OŁTARZU GŁÓWNYM
W naszym kościele trawią rozpoczęte przed Świętami Wielkanocnymi prace przy ołtarzu głównym.
?Wy obejmiecie staranie o przybytek i troskę o ołtarz,
aby znów nie powstał gniew przeciw Izraelitom [?]
Ty zaś wraz ze swoimi synami
masz pilnie przestrzegać obowiązków kapłańskich
co do ołtarza i miejsca poza zasłoną?
(Lb 18,5.7)
Ołtarz stanowi centrum świątyni. Wokół niego gromadzi się Lud Boży podczas sprawowania Eucharystii. Wówczas to na ołtarzu, pod sakramentalnymi znakami, uobecnia się ofiara krzyżowa, w której Jezus wydał się za nas dla naszego odkupienia: ?Ilekroć na ołtarzu sprawowana jest ofiara krzyżowa, w której ?na Paschę naszą ofiarowany został Chrystus? (1 Kor 5,7), dokonuje się dzieło naszego odkupienia?
Wyjazd dzieci Pierwszokomunijnych do Łagiewnik, Centrum Jana Pawła II i Krakowa
Wyjazd dzieci Pierwszokomunijnych do Łagiewnik, Centrum Jana Pawła II i Krakowa
Dnia 18 maja uczniowie klasy III uczestniczyli w wycieczce do Łagiewnik, Centrum Jana Pawła II i Krakowa. Towarzyszyli im rodzice, ksiądz Proboszcz Krzysztof Woźniak i wychowawcy. W Bazylice Miłosierdzia Bożego uczestniczyliśmy w Mszy Św. Następnie udaliśmy się do miejsca, gdzie złożone są relikwie siostry Faustyny Kowalskiej. Mogliśmy zobaczyć również zabudowania klasztorne, gdzie żyła i zmarła św. Faustyna. Później pieszo przeszliśmy do Centrum Jana Pawła II ?Nie lękajcie się!?. Zobaczyliśmy tam płytę z grobu Jana Pawła II pochodzącą z Grot Watykańskich Bazyliki św. Piotra w Rzymie.
Następnym punktem wycieczki był Kraków. Zmęczeni, ale szczęśliwi wróciliśmy późnym wieczorem do domu. Myślę, że wszyscy będą bardzo miło wspominać naszą wycieczkę komunijną.
Rodzina Rodzinie Pomoc dla Syrii
Caritas Polska. Rodzina Rodzinie Pomoc dla Syrii.
Wierni Parafii p.w. Miłosierdzia Bożego w Brzezinach Stojeszyńskich wzięli pod opiekę rodzinę Syryjską, którą będą wspierać datkami materialnymi przez najbliższe pół roku. Bóg zapłać za okazaną pomoc wszystkim ofiarodawcom.
Suren Mansurian ma lat 55 i mieszka w Aleppo z żoną Salpi, która ma lat 47. Mają trójkę dzieci Ani 19 lat, Maria 17 lat i Sosi 15 lat. Jest to rodzina chrześcijańska kościoła ormiańskiego. Jest to bardzo biedna rodzina bez źródeł dochodu i bez pracy. W Aleppo od 2 lat nie ma elektryczności i bieżącej wody. Rodzina potrzebuje środków na zakup dostępu do elektryczności oraz wodę która jest dystrybuowana cysternami w mieście. Potrzebują również żywności, która w Aleppo jest obecnie bardzo droga.
Otoczmy tę rodzinę także nasza modlitwą- Ks. Proboszcz
I KOMUNIA ŚWIETA
?Jam jest chleb życia. Kto do Mnie przychodzi, nie będzie łaknął;
a kto we Mnie wierzy, nigdy pragnąć nie będzie?
Po rocznej przerwie dzieci znowu przystąpiły do I Komunii Świętej. W pierwszą niedzielę maja 2017 r. w naszej parafii odbyła się wzruszająca uroczystość I Komunii św. 23 dzieci po raz pierwszy w życiu przyjęło Chrystusa pod postacią chleba ? Jego Ciało. Dzieciom towarzyszyli rodzice, rodzina, przyjaciele, znajomi, katecheci, nauczyciele.
Mszy św. przewodniczył ks. proboszcz Krzysztof Woźniak.
3 MAJA 2017r.
Dni Świąt Narodowych upamiętniają najważniejsze wydarzenia w historii polskiego narodu. Kolejna rocznica uchwalenia Konstytucji 3-go Maja przypomina o podjęciu największej w dziejach Polski reformy ustroju państwa. Pragnę jednak przypomnieć, że obchody tego święta były zakazane podczas rozbiorów, a jego obchodzenie zostało wznowione w II Rzeczypospolitej w kwietniu 1919 roku.
3 maja jest również świętem Najświętszej Maryi Panny - Królowej Polski.
Tytuł Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski ma dla nas Polaków, szczególne znaczenie. 1 kwietnia 1656 r. w katedrze lwowskiej król Jan Kazimierz w sposób oficjalny ślubował: ?Ciebie za Patronkę moją i za Królową państw moich dzisiaj obieram?. Choć ślubowanie Jana Kazimierza odbyło się przed obrazem Matki Bożej Łaskawej we Lwowie, to jednak szybko przyjęło się przekonanie, że najlepszym typem obrazu Królowej Polski jest obraz Pani Częstochowskiej.
Pragnę podziękować wszystkim obecnym za patriotyczną postawę, a szczególnie Zespołowi Placówek Oświatowych im. Jana Pawła II w Stojeszynie Pierwszym za przygotowanie inscenizacji.
Życzę wszystkim umiejętnego szerzenia dobra w wolnej i niepodległej Polsce -Ks. Proboszcz Krzysztof Woźniak.
ODPUST W OSÓWKU
Święty Józefie Patronie Nasz ...
1 maja w Kaplicy w Osówku przeżywaliśmy doroczny odpust ku czci Św. Józefa Robotnika. Uroczystości opustowe rozpoczęliśmy sumą odpustową o godzinie 12.00. Mszy Św. przewodniczył i wygłosił okolicznościowe kazanie ks. Grzegorz Stadnik, wikariusz z Potoka Wielkiego. Na zakończenie wspólnie odbyliśmy uroczystą procesję odpustową i przyjęliśmy błogosławieństwo Najświętszym Sakramentem.
WSZYSTKIM, KTÓRZY W JAKIKOLWIEK SPOSÓB PRZYCZYNILI SIĘ DO UŚWIETNIENIA UROCZYSTOŚCI ODPUSTOWEJ SKŁADAM SERDECZNE BÓG ZAPŁAĆ! - Ks. Proboszcz Krzysztof Woźniak.
ODPUST PARAFIALNY
W niedzielę 23 kwietnia 2017 r., przeżywaliśmy w naszej wspólnocie parafialnej odpust ku czci Miłosierdzia Bożego. Sumie odpustowej przewodniczył i kazanie wygłosił Ks. Michał Mierzwa proboszcz z Zaklikowa. Na Uroczystości Odpustowe przybyli także księża z dekanatu na czele z Ks. Dziekanem. Po procesji nastąpiło ucałowanie relikwii św. Faustyny i każdy otrzymał ?Chlebki Miłosierdzia?, którymi podzieliliśmy się w naszym domu z bliźnimi. W uroczystości prali udział: Ochotnicza Straż Pożarna wraz z Pocztem Sztandarowym oraz Szkoły z Pocztami Sztandarowymi im. Jana Pawła II w Stojeszynie i Potoczku.
NIEDZIELA WIELKANOCNA
Zmartwychwstanie Jezusa ? wydarzenie opisane w Ewangeliach, zgodnie z którym Jezus Chrystus zmartwychwstał trzeciego dnia po ukrzyżowaniu (Łk 24,6; Łk 24,19-22). Jest to naczelny dogmat wiary chrześcijańskiej.
WIELKA SOBOTA
Wieka Sobota w naszej świątyni była dniem wyciszenia i oczekiwania na przyjście Chrystusa. Od wczesnych godzin rannych parafianie adorowali Najświętszy Sakrament w przygotowanej do tego celu Grobem Pańskim. Tradycyjnie przy Grobie Pańskim czuwali ministranci, harcerze, a także strażacy. Na wieczornej Mszy Świętej licznie zgromadzili się wierni z parafii.
WIELKI PIĄTEK - IDZIE I GŁOŚCIE
Wielkopiątkowa liturgia jest pamiątką zwycięstwa odniesionego przez umęczonego i ukrzyżowanego Jezusa Chrystusa. W tym dniu używa się czerwonych szat liturgicznych symbolizujących miłość zwyciężającą na krzyżu. W tym dniu nie używa się instrumentów muzycznych, ani dzwonków. Nie ma także pieśni na wejście. Na początku celebrans przez chwilę leży krzyżem przed ołtarzem. W tym czasie wierni klęczą. Dalej następuje Liturgia Słowa Bożego ? w jej skład wchodzą dwa czytania, psalm (bez organów) oraz opis Męki Pańskiej z Ewangelii św. Jana. Po kazaniu następuje Adoracja Krzyża, podczas której kapłani, służba liturgiczna i wierni całują rany Jezusa na krzyżu. Po niej następuje Komunia święta, a po jej zakończeniu Jezus pod postacią eucharystyczną zostaje przeniesiony do specjalnie przygotowanej kaplicy adoracji (zwanej na tę okazję w tradycji ludowej Grobem Pańskim), gdzie zaczyna się adoracja.
WIELKI CZWARTEK
Wielki Czwartek w Kościele katolickim obchodzony jest jako pamiątka ustanowienia przez Chrystusa podczas Ostatniej Wieczerzy sakramentów kapłaństwa i Eucharystii. W kościołach katedralnych odprawiana jest wtedy uroczysta msza św. sprawowana w godzinach porannych przez biskupa diecezjalnego wraz z prezbiterami.
W naszym kościele parafialnym liturgia Wielkiego Czwartku rozpoczęła się o godzinie 17.00. Na wspólnej modlitwie zebrali się parafianie i przybyli goście. W tym dniu nie zabrakło także życzeń dla ks. Proboszcza i ks. Krzysztofa od grup parafialnych i delegacji szkół im. Jana Pawła II. Życzono, aby Chrystusowe Kapłaństwo upływało według słów Świętego: ?Ostateczny ludziom zawsze okaże się tylko Kapłan świadom pełnego sensu swego kapłaństwa: kapłan, który głęboko wierzy, który odważnie wyznaje, który żarliwie się modli, który całym przekonaniem naucza, który służy, który jest bliski wszystkim ? a w szczególności potrzebującym?.
Więcej artykułów…
Strona 22 z 29
<< pierwsza < poprzednia 21 22 23 24 25 26 27 28 29 następna > ostatnia >>